OSTEOHONDROZE (OCD) / (LOCĪTAVU) “ČIPI”
2. janvāris, 2022 pl. 12:32,
Nav komentāru
Osteohondroze ir samērā izplatīta attīstības slimība, kas skar zirgu locītavu skrimšļus un kaulus. Slimības klīniskas pazīmes tā izraisa līdz 25% no visiem zirgiem un to novēro visām zirgu šķirnēm.
Osteohondroze ir skrimšļu un kaulu fragmentu veidošanās locītavās, kas var palikt daļēji piestiprināti pie kaula, vai arī atlūzt un peldēt pa locītavu. Šie skrimšļa un kaula gabaliņi var izraisīt locītavu iekaisumu un laika gaitā arī artrīta attīstību.
OCD attīstību parasti izraisa vairāku faktoru kombinācija, kas darbojas kopā, tostarp:
• Ātra augšana un liels ķermeņa izmērs
• Uzturs: diēta ar ļoti augstu enerģijas saturu vai ar nesabalansētu minerālvielu sastāvu (piem. diēta ar zemu vara saturu)
• Ģenētiski faktori: OCD risks var būt daļēji iedzimts
• Hormonāli faktori: insulīna un vairogdziedzera hormonu nelīdzsvarotība
vēzīša locītavās).
Diagnostika:
Zirgiem ar locītavu pietūkumu un izteiktu klibumu, iespējams, ir nopietnāka problēma, un tā ir steidzami jāpārbauda. Ja zirgam ir pietūkusi locītava, tā ir jāizmeklē primārās aprūpes veterinārārstam, lai diagnosticētu osteohondrozi un izslēgtu citus cēloņus. Veterinārārsts, iespējams, vēlēsies veikt šādas pārbaudes:
• Klīniskā izmeklēšana (vispārēja zirga izmeklēšana, kas ietver sirdsdarbības un elpošanas frekvences noteikšanu, ķermeņa temperatūras mērījumu utt.)
• Klibuma diagnostika (zirga kustību novērtēšana, parasti pa cietu un mīkstu pamatu, aplī un pa taisnu līniju, fleksiju testi un, ja nepieciešams, diagnostiskie analgēzijas bloki)
• Rentgenoloģiska izmeklēšana
• Ultrasonogrāfiska izmeklēšana
Osteohondroze bieži skar vairākas locītavas, tāpēc ir ieteicams veikt arī citu biežāk skarto locītavu rentgenogrāfisku izmeklēšanu, pat, ja citās locītavās novēro nelielu pietūkumu vai tā nav vispār. Reizēm OCD fragmentu veido tikai skrimslis (bez kaula), un to nevar redzēt rentgenogrammā; šajos gadījumos var novērot tikai galvenā kaula defektu. Vecākiem zirgiem osteohondroze dažkārt tiek diagnosticēta nejauši, bez acīmredzamām klīniskām pazīmēm, piemēram, veicot pirms-pirkšanas vai pārdošanas rentgenoloģisko izmeklēšanu.
Ārstēšana:
Gadījumos, kad OCD fragmenti ietekmē zirga veselību, ieteicamā ārstēšanas metode ir patoloģisko kaulu un skrimšļu fragmentu ķirurģiska izņemšana. To, ir vai nav nepieciešams veikt operāciju, nosaka vairāki faktori – locītavas, kurās atrodas fragmenti, to skaits locītavā, zirga vecums un izmantošanas veids.
Profilakse:
Pareizi sabalansēta uztura nodrošināšana (ne tikai atšķirtiem un gadu veciem kumeļiem, bet arī un, iespējams, vēl svarīgāk grūsnām un laktējošām ķēvēm), kas satur atbilstošu vitamīnu, minerālvielu un mikroelementu līmeni.
Ir svarīgi novērst strauju jaunzirgu augšanas tempu, nevis to veicināt izbarojot lielos daudzumos spēkbarību kumeļiem un “gadiniekiem”.
Rakstu sagatavoja: Nauris Laizāns, Dana Laizāne.
©EquusAnima