UVEĪTS
1. septembris, 2021 pl. 19:09,
Nav komentāru
Kas ir uveīts?
Uveīts ir asinsvadu apvalka iekaisums. Acs sastāv no vairākiem slāņiem un asinsvadu apvalks ir viens no tiem. Pēc nosaukuma var noprast, ka tas ir bagātīgi apasiņots, tas sastāv no varavīksnenes, starenes un dzīslenes.
Uveīts zirgiem vienmēr ir bijusi un joprojām ir slimība, kura ietekmē zirgu industriju visā Eiropā, vidēji skarot 8 - 10% zirgu.
Kas to izraisa?
Uveīta cēloņu saraksts ir garš, tas var izveidoties sekundāri jebkādai acs traumai, kā arī citām sistēmātiskām saslimšanām. Infekciozie cēloņi var būt dažāda veida baktēriālas saslimšanas, biežāk sastopamā ir leptospiroze, arī dažādi vīrusi un parazitāras saslimšanas var attīstīt uveītu. Pat zoba vai naga absces var izraisīt uveītu, bet bieži vien cēloni nemaz nav iespējams noteikt.
Klīniskās pazīmes
Uveīta gadījumā zirgs aci tur pievērtu vai aizvērtu pavisam, tas saistīts ar sāpēm. Var novērot izdalījumus no acs, kā arī acs var būt zaļganas, dzeltenas krāsas un zīlīte var būt sašaurināta. Dažkārt acī var redzēt izteiktus asinsvadus un fibrīna izsvīdumus.
Uveīta sekas
Zirgu recidivējošs uveīts zināms arī kā mēness aklums. Tas raksturojās ar atkārtotām intraokulārām iekaisuma epizodēm, to atkārtošanās biežums var būt ar nedēļu vai gadu intervālu. Vairākkārtīgi atkārtojoties uveīta epizodēm, prognoze redzes saglabāšanai ir slikta. Lielākoties zirgiem recidivējošs uveīts kļūst bilaterāls un ar laiku redze tiek zaudēta. Tas saistīts ar to, ka ar katru reizi ir arvien lielāki acs bojājumi. Galvenais ir rūpīgs monitorings, lai pamanītu akūtu iekaisuma fāzi un lai laikus tiktu uzsākta ārstēšana.
Ārstēšana
Uveīta ārstēšanas principi balstās uz to vai ir iespējams noteikt pamatcēloni. Jebkurā gadījumā, gan nosakot, gan ja neizdodas noteikt pamatcēloni, tiek veikta acs simptomātiska ārstēšana, lai mazinātu sāpes un pēc iespējas samazinātu intraokulāros bojājumus. Sākotnēji nepieciešama agresīva ārstēšana, cenšoties ātri novērst iekaisumu. Kad akūta uveīta pazīmes sāk samazināties, tad zāļu lietošanas biežumu pakāpeniski var samazināt. Tomēr, pilnīga terapijas pārtraukšana nav ieteicama, kamēr visas klīniskās pazīmes nav izzudušas vismaz vienu mēnesi, jo bieži vien uveīta epizodes mēdz atkārtoties, kas izraisa papildus acs bojājumus.
Rakstu sagatavoja Diāna Dadzīte