Pleiropneimonija jeb Transporta slimība (Shipping fever)
13. oktobris, 2021 pl. 20:30,
Nav komentāru
Pārvadājot zirgus ir jāpievērš uzmanība daudzām lietām - jāpasargā kājas, izmantojot dažādus transportēšanas kājsargus, jānodrošina siena tīkli, jāpārliecinās, ka zirgi ir droši nofiksēti, utt. Liela uzmanība ir jāpievērš arī tam, kā zirgs jūtās pārbrauciena laikā un sasniedzot galamērķi. Zirgiem ceļojot lielus attālumus pastāv risks saslimt ar pleiropneimoniju jeb transporta slimību (Shipping fever). Tā ir kombinēta infekcija, kura skar plaušas un pleirālo dobumu, bakteriālas infekcijas attīstības rezultātā.
Kāpēc attīstās Transporta slimība?
Zirgi ceļojot uzņem maz ūdeni, tādēļ pastāv risks, ka ceļojuma laikā tie tiek dehidratēti. Tā rezultātā tiek pavājināti plaušu aizsardzības mehānismi, kas palīdz attīrīt infekciozo materiālu, tā pat arī transportēšanas stress samzina imunitāti. Ventilācija transportlīdzeklī bieži vien ir nepietiekama, īpaši siltos laikapstākļos. Zirgs tiek pakļauts augstākai pakaišu, siena putekļu un alergēnu uzņemšanai. Viens no būtiskiem cēloņiem ir galvas pacelta pozīcija transportēšanas laikā, kas sekmē baktēriju uzkrāšanos apakšējos elpceļos.
Kā mazināt risku saslimšanai ar transporta slimību?
• Pirms ceļošanas jāpārliecinās, ka zirga veselības stāvoklis ir labs, jāizmēra temperatūra.
• Ceļojuma laikā zirgam nodrošināt iespēju nolaist galvu līdz zemei, kas sekmē gļotu izdalīšanos no elpceļiem. Ja nav iespējama zirga fiksācija garā pavadā, tad ieteicams veikt vairākas apstāšanās un piedāvāt zirgam ūdeni dzert no spaiņa, kas novietots uz zemes. Ja zirgs atsakās dzert, var piedāvāt nelielu porciju šķidru uzbriedināmo putru (Mash).
• Transportēšanas likā zirgam nodrošināt mērcētu sienu, kas samazinās siena putekļu uzņemšanu.
• Ja ir jāmēro garas distances un ārā ir augsta gaisa temperatūra , tad labāk braukt naktī, kad ir nedaudz vēsāks. Savukārt ziemā izvairīties no transportēšanas, ja gaisa temperatūra ir ļoti zema.
• Jāaprēķina ceļojuma ilgums. 8 - 10 stundas nav nekas neparasts zirga pārvadāšanai, bet jāapzinās, ka pat 6 stundas ir ilgs laiks zirgam atrodoties piekabē. Dodoties garos pārbraucienos ieteicams veikt apstāšanos un zirgus atpūtināt stallī.
Kādas ir raksturīgākās pazīmes saslimšanas gadījumā?
• Depresija, apetītes zudums
• Paaugstināta temperatūra (norma 37,5 – 38,3 C)
• Klepus
• Izdalījumi no deguna
• Nevēlēšanās pārvietoties
• Vieglas kolikas
Saslimšanas gadījumā nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu. Zirga atgriešanās sportā ir atkarīga no pleiropneimonijas smaguma pakāpes. Izdzīvošanas rādītāji svārstās no 30% - 90%, bet viss ir atkarīgs no agrīnas slimības diagnostikas.
Rakstu sagatavoja: Diāna Dadzīte
Fotogrāfija: Tiffany Van Halle. Fotogrāfijai ilustratīva nozīme.